top of page
Keresés

Bulgária tarolt a 2026-os Eurovízión

A bolgár Dara győzelmével ért véget a jubileumi, hetvenedik Eurovíziós Dalfesztivál, amelynek Bécs volt a házigazdája.


Nincs mese, Dara jött, látott és letarolta Európát – Fotó: globalpostheadline.com

Idén harmincöt ország képviseltette magát a rangos megmérettetésen, mindenképp kijelenthető: az idei Eurovízió is a szeretet és az elfogadás versenye volt


A bolgár énekesnő „Bangaranga” című dalával mind a zsűrinél, mind pedig a közönségnél hatalmas sikert aratva nyerte meg az idei dalfesztivált. Ez egyben Bulgária első Eurovízió-győzelme is lett a visszatérésük óta. A balkáni ország 2005-ös debütálása óta tizennégy alkalommal vett részt az Eurovízión, eddigi legjobb eredményük pedig Kristian Kostov 2017-es második helyezése volt.


Queer szempontból mindenképpen kiemelendő, hogy az Eurovízió történetében idén először fordult elő, hogy drag queen ismertette egy ország pontjait: a brit BBC a nemzetközileg is ismert La Voix-t kérte fel erre a szerepre.


A verseny egyik legemlékezetesebb pillanatra 2014-ben történt, amikor Conchita Wurst (Thomas Neuwirth) győzelme világszinten is nagy visszhangot váltott ki, és erősen hozzájárult a drag és queer előadók mainstream elfogadásához Európában.


Az Eurovízión azóta is rendszeresen jelen vannak nyíltan LMBTQ+ előadók. 2018-ban például Netta győzelme mellett több versenyző is queer identitással szerepelt, 2021-ben pedig az olasz Måneskin győzelme után a zenekar frontembere, Damiano David kapott kiemelt figyelmet androgün színpadi megjelenése és a mainstream normákat feszegető imázsa miatt.


Magyarország 2020 óta nem vesz részt az Eurovíziós Dalfesztiválon, bár a Carson Coma San Marinó-i színekben próbált indulni. A Magyar Televízió hivatalosan „belső stratégiai döntésre” és „zenei fókuszváltásra” hivatkozott, ám a döntés mögött politikai okok szerepelhettek, és legutóbb még gyermekvédelmi megfontolások is szóba kerültek. Remélhetőleg jövőre már magyar indulója is lesz a dalfesztiválnak.



Hozzászólások


Hangot adunk a sokszínűségnek

Teret adunk a láthatóságnak.
Jobbá tesszük a queer hétköznapokat.

Közösséget építünk, ahol mindenki önmaga lehet.

Identitás Magazin logó

Még több szexi melegpropaganda

Mert semmi sem veszélyesebb egy rendszerre, mint a szeretet, az önazonosság és a közösség ereje.
Ha van propaganda, amitől félni kell, az nem a szivárványzászló, hanem az, amelyik elhiteti velünk, hogy csak akkor vagyunk értékesek, ha csendben maradunk.
A „melegpropaganda” valójában láthatóság, önazonosság, jogkövetelés – és ez bizony szexi.​​

bottom of page